2°C pochmurno z przejaśnieniami

To Ty wybierasz

                      Istnieją sprawy dla których warto żyć, miłość, wolność przyjaźń, radość. Na drodze do tych wartości ludzie spotykają przeszkody i pułapki. Można się uczyć jak znajdować dobre drogi, jak pokonywać przeszkody i omijać pułapki. Każdy ma z nas jedno życie. Można z niego zrobić dobry użytek. Zdrowe życie, to dobre traktowanie siebie i dobre kontakty z innymi ludźmi. Jak być przyjacielem dla siebie?

  Wiąże się to ze stylem życia, jaki prowadzimy, czyli ze sposobem, w jaki żyjemy.

Zdrowie nie jest nam dane raz na zawsze. Ale wymaga życiowego rozsądku. Bez dobrej kondycji osiągnięcie którejkolwiek z celów życiowych jak kariera zawodowa, sukces staje się niemożliwe. Zdrowie nie jest nam dane raz na zawsze, ale wymaga życiowego rozsądku. Statystyczny Polak ledwo dożywa do emerytury, a co drugi umiera przedwcześnie. W wysokorozwiniętych krajach zapanowała wszechpotężna moda na na zdrowie. Modna jest zgrabna i szczupła sylwetka. Modnie jest być radosnym i wciąż dobrym humorze. Miliony ludzi na całym świecie w różnym wieku poświęcają coraz więcej czasu by ciało i duch były w formie, jogging, aerobik, callanetics. Generalnie modne jest niepicie i niepalenie. Po co bowiem skracać sobie życie, skoro ma ono w sobie tyle uroku. Tymczasem w Polsce panują mody wręcz odmienne, modnie jest narzekać a nawet chorować. Ludzie w Polsce odpowiedzialność za własne zdrowie przerzucają na świat medyczny i lekarzy.


Zdrowie zależy od zachowań zdrowotnych człowieka i od tego jak kieruje swoim życiem. Polacy przodują w przedwczesnej umieralności, ale przodują też w alkoholizmie, nikotynizmie i zwyczaju jadania tłusto i słono i w innych szkodliwych nawykach na masową skalę. Mamy ostatnio epidemię chorób serca. Zawały coraz częściej dotykają ludzi młodych. Środowisko fizyczne nie jest, bowiem najważniejszym czynnikiem zdrowia. Zgodnie z ustaleniami WHO styl życia, czyli nasze zdrowotne zachowania. One właśnie decydują, czy kapitał genów dany nam przez naturę zostanie właściwie wykorzystany. Zachowania zdrowotne warunkują aż 53% naszego zdrowia, dobrego samopoczucia i długości życia. Zdrowie, to stan zadowolenia z życia i umiejętności radzenia sobie i pełnej harmonii z otaczającym światem. Lekarze twierdzą, że naruszenie zasad zdrowego stylu życia spowoduje powstawanie chorób i różnych dolegliwości. Zdrowy styl życia zapobiega wszystkim chorobom. To, co jest ważne dla uniknięcia zawału powstrzymuje u nas rozwój nowotworów i innych chorób wynikających z degeneracji przemiany materii. Stwierdzenie, że o własne zdrowie należy dbać wielu dorosłych ludzi uznaje jedynie teoretycznie. Aby to zmienić, troskę o własne zdrowie należy wpoić już dzieciom.

Opinie o niezadawalającym  poziomie sprawności i wydolności fizycznej polskiej młodzieży znajduje potwierdzenie w spostrzeżeniach oraz wynikach badań. Znamienne różnice indywidualne w sprawności i wydolności fizycznej młodzieży. Uczniowie systematycznie uprawiający sport są kilkakrotnie sprawniejsi niż ich rówieśnicy stroniący od wysiłku fizycznego, na co dzień, nie dostrzegając różnicy w rozwoju somatycznym. Wyższą sprawnością odznaczają się uczniowie szkół ogólnokształcących, niż zawodowych. Sprawność fizyczna jest jest, bowiem cechą wyćwiczalną. Bardziej niż większość fizycznych cech człowieka. Odpowiedni proces wychowawczy, oraz tryb życia, organizacja zabiegów w formie ćwiczeń, zabaw, treningów, zawodów sportowych są w stanie podnieść poziom sprawności ponad ten, do którego dziecko doszłoby w wyniku naturalnego rozwoju biologicznego.

Okres pokwitania ma szczególne znaczenie w rozwoju sprawności fizycznej. W

tym okresie dużą rolę odgrywa siła i wytrzymałość. Lata dojrzewania płciowego odgrywają ważną rolę w kształtowaniu pożądanej sprawności fizycznej.

Uświadamianie, uczenie i przyzwyczajanie do aktywności ruchowej mogą zmienić stosunek człowieka do sprawności fizycznej, do ciała i do zdrowia. Sprawność bowiem powinna stać się znaczącą wartością uznawaną i realizowaną, powinna zająć znaczące miejsce w hierarchii wartości w życiu dorosłym. To z kolei powinno chronić go przed zagrożeniami współczesnego życia i chorobami cywilizacyjnymi. Sprawność fizyczna zbliża się do pojęcia zdrowia, jest  bowiem wartością społeczną. Często, bowiem podejmowane są akcje mające na celu podnoszenie sprawności fizycznej poprzez lansowanie specjalnych odznak sprawności fizycznej. Do tej grupy należą mody na podnoszenie i demonstrowanie sprawności tj.  masowe biegi maratońskie i narciarskie, które lansują styl bycia aktywnego i zdrowego człowieka. Tworzą obyczaj,  stają się elementem kultury.


Ewa Peschke

To Ty wybierasz komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się