5°C pochmurno z przejaśnieniami

Psychologia bezsilności i kruchości życia

Film, Psychologia bezsilności kruchości życia - zdjęcie, fotografia

Dziewczyna z lilią - recenzja filmu

Doskonała wersja ekranizacji Michaela Gondry’ego noweli „Piana złudzeń”(Piany dni) Borisa Viana. Fabuła filmu nawiązuje do realiów życia , pragnienia szczęścia i miłości. Młody człowiek, Colin, któremu do szczęścia nic nie brakuje tęskni za miłością, pragnąc porzucić samotność.

Za sprawą przyjaciół poznaje młodą dziewczynę,Chloe.Młodzi ludzie są sobą wzajemnie zafascynowani. Wydawać by się mogło, że szczęście będzie trwało wiecznie. Fascynacja szybko przeradza się w miłość. Po ślubie Chloe zaczyna poważnie chorować na niespotykaną chorobę, w jej płucach rozwija się piękny kwiat…lilia wodna.

Lilia czepie siły witalne z życia dziewczyny.Wysysa z jej życia całą urodę i energię, jej uroda zapierająca dech w piersiach gaśnie… Jej mąż robi wszystko, żeby nie stracić ukochanej. Sięga po różne metody leczenia, między innymi metody medycyny niekonwencjonalnej, robi wszystko żeby uratować ukochaną.

 Michael Gondry, to mistrz absurdu i czarnego humoru, obdarzony niezwykłą wyobrażnią. Sam osobiście cierpiał na chorobę serca, także nieobca jest mu wizja cierpień i śmierci, podobnie jak bohater „Piany dni”. Główny bohater żyje w świecie nieco odrealnionym, w świecie smutku i walki o życie.

Widzów może zaszokować moc wyobraźni, sceneria powiązana z absurdem scen. Akcja filmu trzyma widza mocnym napięciu utożsamiając go z realiami i mocą przeżyć, dramatyzmem przeżyć w przypadku życia, które gaśnie, tego, co nieodwracalne, bezsilnością i dramatyzmem codzienności, kruchością życia. Obraz uczuć, jakie towarzyszy bohaterom filmu jest jak najbardziej realistyczny.

Ludzkie uczucia i emocje dominują w tym filmie i podporządkowują prawa egzystencji człowieka. Mimo scen humorystycznych film przedstawia świat jak najbardziej prawdziwy i realny. Dominuje tu i przeraża jak najbardziej wizja śmierci, zbliżającej się nieubłaganie, odbierającej sens istnieniu ludzkiemu, życiu a nawet miłości.

Scenografia filmu jest niezwykle ujmująca, przyciąga i inspiruje, jej bogactwo, liczne rekwizyty, subtelne poczucie humoru oddaje całą akcję filmu. Fabuła filmu trzyma widza w napięciu. Jest to historia miłości i walki o jej trwałość, psychologia bezsilności i kruchości życia oraz konfrontacji z okrutną rzeczywistością. Film, którego akcja wywołuje u widza emocje, zainteresowanie i odsłania gorzki smak miłości. „Dziewczyna z lilią” jest przepełniona bajkowością i surrealizmem. Życie zmieniające się wraz z charakterem miłości bohaterów filmu. Jest to obraz świata przedstawiający moc uczuć, smutek i tragedię.

„Dziewczyna z lilią”

reżyseria: Michel Gondry

Obsada: RomainDuris,Andray Tauton, Gad Elmalen, Omar Say, Aissa Maig.

Gatunek: Komediodramat/fantasy

 

Ewa Peschke

Psychologia bezsilności i kruchości życia komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się