2°C pochmurno z przejaśnieniami

CBA kupiło oprogramowanie do szpiegowania

Technologie, kupiło oprogramowanie szpiegowania - zdjęcie, fotografia

Wyciekła lista klientów producenta softu szpiegującego - na liście CBA

 

Włoska firma Hacking Team, która produkuje oprogramowanie szpiegujące, padła ofiarą ataku hakerów. W niedzielę udostępnili oni 400GB wewnętrznych dokumentów firmy, w tym listę klientów. Jeśli dane są wiarygodne, wśród nich jest polskie Centralne Biuro Antykorupcyjne.  

 

Z udostęp[nionych dokumentów,  wynika, że CBA zakupiło od Hacking Team system szpiegujący Remote Control System (RCS). Zapłaciło za to 178 tys. euro.  Informacje póki co nie są zweryfikowane.

 

 

System RCS pozwala przechwytywać dane z telefonów komórkowych pracujących na systemach iOS czyli Apple, Android, Windows Mobile i Blackberry. Umożliwia także nagrywanie rozmów na Skype'ie, przechwytywanie oraz gromadzenie korespondencji mailowej, przechwytywanie haseł i loginów wpisywanych w przeglądarce internetowej, podglądanie obrazu video (np. z kamerki) albo podsłuchiwanie audio (z mikrofonu). Jeśli to prawda, to włos jeży się na głowie.

 

 

Do tej pory CBA nie odpowiedziało, czy zakupiło ten system i za jaką cenę.

 

Włoska firma Hacking Team jest krytykowana przez organizację broniące praw człowieka na całym świecie. Oskarża się ją o sprzedawanie narzędzi umożliwiających inwigilację rządom, które - delikatnie mówiąc - nie są znane z poszanowania praw obywateli. Niedzielny wyciek ma pokazać m.in., że klientem Hacking Team jest np. Sudan. Włoska firma systematycznie zaprzeczała wcześniej podobnym doniesieniom.  

 

źródło: niebezpiecznik.pl

 

 

CBA kupiło oprogramowanie do szpiegowania komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się