2°C pochmurno z przejaśnieniami

Integracja w życiu społecznym

                Jest hańbą dla dla narodu żeby na bezbronnych, objętych strachem i bólem skazywać na cierpienia. Takim torturom poddaje się obecnie w Polsce osoby najciężej chore i niepełnosprawne.

Nie zastawiamy się nad sensem istnienia. Mamy stereotyp własnego istnienia wykreowany przez osoby, które są za nas odpowiedzialne. Cieszymy się z własnych osiągnięć, uważamy je za olbrzymi sukces. Ile pracy musi poświęcić osoba niepełnosprawna, osoba pokrzywdzona przez los żeby osiągnąć to samo.

. Nikt się nad tym nie zastanawia.Łatwiej jest ocenić niesprawiedliwie i mało obiektywnie, wyśmiać i skrytykować niż być pełnym szacunku i podziwu. To jest dużo prostsze.

Świat pełnosprawnych i świat ludzi z niepełnosprawnością to w olbrzymim stopniu ta sama rzeczywistość, trudno jest wyznaczyć granicę. Osoby zdrowe jak osoby niepełnosprawne winne się uzupełniać wzajemnie. Dzięki obecności osób niepełnosprawnych w domu rodzinnym i  w szkole zawdzięczamy sposób myślenia, dostrzegania spraw istotnych i ważnych tj. wrażliwość, troska, tolerancja, sposób doskonalenia się. Dostrzegamy aspekty humanitarne w pełnym tego słowa znaczeniu. Kompanie Fundacji Integracja skutecznie zmieniają świadomość społeczeństwa na temat osób niepełnosprawnych. Osoba niepełnosprawna jest widoczna życiu codziennym, w szkole i w pracy. Nie jest spychana na margines, dyskryminowana. Są również wszelkiego rodzaju akcje charytatywne podejmowane na rzecz tolerancji osób niepełnosprawnych. Można tu wymienić akcje humanitarne Jurka Owsiaka, Anny Dymnej czy Grażyny Wolszczak.

A może by tak pójść w ślady osób  niepełnosprawnych, które znalazły swój sposób na życie. Sport, to piękno i harmonia."Paraolimpijczycy", bo tak się mówi o niepełnosprawnych olimpijczykach. W ten sposób możemy pokazać nie tylko piękno i wdzięk sportowców z niepełnosprawnością, ale jesteśmy w stanie zwiększyć świadomość Polaków w zakresie zagadnienia sportu.


Piękno pozostanie piękne, o ile się je dostrzeże. Nie dostrzegamy wartości drugiego człowieka. W społeczeństwie pokutuje wiele stereotypów. Jesteśmy ślepymi hipokrytami, samokrytyczni. Oczywiście niczemu to nie służy, ale nie chcemy się zmieniać. Jest to olbrzymia lekcja poglądów i postaw dla ogółu społeczeństwa.

Ewa Peschke.


Integracja w życiu społecznym komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się